Aktualności

Jesteś na: Ogólne / Aktualności
Prace adaptacyjne w budynkach Ojcowskiego Parku Narodowego wykonane w ramach projektu "Ochrona podkowca małego i innych gatunków nietoperzy w południowej Polsce (PODKOWIEC+)”
| 2014-02-17

 

W pierwszych dniach 2014 roku zakończyły się w Ojcowie prace adaptacyjne wykonane przez pracowników Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” w ramach projektu "Ochrona podkowca małego i innych gatunków nietoperzy w południowej Polsce (PODKOWIEC+)” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach instrumentu finansowego LIFE+ oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Grupa pracowników terenowych wykonała szereg prac na strychu siedziby  Ojcowskiego Parku Narodowego oraz w Wilii "Urocza". Obydwa strychy otrzymały szereg "ulepszeń", które z pewnością zostaną docenione przez podkowce małe tworzące tam kolonie rozrodcze. Strychy obydwu budynków zostały zaciemnione, dzięki czemu nietoperze mogą wykorzystywać na swoje potrzeby większą ich powierzchnię niż do tej pory. Podłogi pokryto paroprzepuszczalną folią, ułatwiającą sprzątanie guana. Wloty dla nietoperzy zostały natomiast zabudowane specjalnymi konstrukcjami, które jednocześnie zaciemniają strychy i umożliwiają podkowcom swobodne dostanie się do swojej kryjówki. Poza tymi standardowymi zabiegami po raz pierwszy umieszczony został w schronieniach nietoperzy absolutny (naszym zdaniem) hit - drewniane budki, które mają zwiększyć bezpieczeństwo nietoperzy i zapewnić stabilniejsze warunki mikroklimatyczne.

W willi "Urocza" dzięki uprzejmości OPN zaadaptowano również piwnicę tworząc przeloty między pomieszczeniami, bezpośredni wlot z zewnątrz oraz połączenie strychu z piwnicą. Wszystko po to, żeby nietoperze miały możliwość wyboru miejsca optymalnego ze względu na temperaturę. Udostępniona w ten sposób piwnica zapewni im możliwość chłodzenia się w upalne dni oraz wiosenno-jesienną kwaterę przejściową. W czasie prac adaptacji poddana została również piwniczka znajdująca się pod parkingiem dyrekcji OPN.