http://ojcowskiparknarodowy.pl/main/aktualnosci/st:38/idn:178.html

Aktualności

Pomóż sarnom doczekać wiosny
| 2013-04-05

Sarna to  gatunek dużego ssaka, najłatwiejszy do zaobserwowania w Ojcowskim Parku Narodowym. Te piękne zwierzęta swoją łagodnością i małą płochliwością zdobyły naszą sympatię oraz życzliwość. Czasem ktoś dla współmieszkańców Parku wyłoży obok swojego obejścia a to wiązkę siana, to marchew, wysypie trochę owsa...
 
Kozioł   Fot. R. Cieślik
 

 

 

 

 

Gdy pojawia się przednówek nie wszyscy uświadamiamy sobie, że jest to okres szczególnie trudny dla  tych zwierząt. Duże, niespodziewane opady mokrego śniegu nie tylko ograniczają i tak  już wymęczonym zimą sarnom dostęp             do pożywienia ale utrudniają, często wręcz uniemożliwiają, szczególnie mającym wkrótce rodzić kozom, ucieczkę przed błąkającymi się psami. Czy na pewno  - bezpańskimi ?

Znaczna większość tych psów znajduję się pod naszą, tzn. ludzką opieką. Jest/będzie nam przykro gdy sarnę, którą podziwialiśmy z okna naszego domu pewnego ranka znajdziemy za ogrodzeniem zagryzioną przez psy (zdarzyło się tak      w samym Ojcowie kilkakrotnie w tym roku),  czasem jeszcze żywą – tak też było ….. Albo idąc w niedzielę na wycieczkę np. Drewnianą Drogą spotkamy szczątki rozszarpanej przez psy lub po prostu zdechłej, zagonionej do wąwozu                - do głębokiego śniegu sarny, albo sarny spadłej ze skały zagonionej tam przez psy. Czy nie było wśród nich naszych psów wypuszczonych na noc lub cały czas luźno się błąkających ?

Sarny wiosną schodzą w okolice osad ludzkich bo tam cieplej, mniej śniegu, łatwiej znaleźć pożywienie, czasem zlizać sól z drogi. Niestety często kończy się to dla nich tragicznie.

Tylko od początku roku do 4 kwietnia odnotowano w Parku i jego okolicy 18 upadków saren (w tym 8 w ostatnim tygodniu) do których w różny sposób przyczyniły się psy, a przecież nie o wszystkich zdarzeniach wiemy.

Padlina sarny w Wąwozie Korytania Fot. A. Palaczyk

 

Prosimy wszystkich mieszkańców– pomóżmy sarnom doczekać wiosny, tęsknią za nią tak samo jak my. Pilnujmy psów,  trzymajmy je w obejściu,  nie wypuszczajmy ich na noc.

Do turystów i gości zaproszenie: przyjeżdżajcie, spotkacie u nas sarny, może dziki a jeśli dopisze szczęście – może zająca, kunę lub gronostaja ale również  prośba –prowadźcie psy na smyczy – nie powstrzymają się od pogoni gdy obok przebiegnie sarna,  nie porzucajcie swoich ( byłych? ) przyjaciół w Ojcowskim Parku Narodowym przywiązując              do drzewa,  podrzucając pod domy mieszkańców….

Służba Parku Narodowego

Grafika : drukuj / nie drukuj