Dane kontaktowe

Ojców 9, 32-045 Sułoszowa
tel:
+48 12 389 20 05
e-mail:
opnar@pro.onet.pl
  • język migowy
  • BIP

Aktualności

Jesteś na: Ogólne / Aktualności

IX RAJD NEANDERTALA-podsumowanie

| 2011-09-30

IX RAJD NEANDERTALA

Dnia 29. września 2011 odbył się IX „Rajd Neandertala” – rajd terenowy z konkursem dla uczniów gimnazjów z gmin, na których położony jest Ojcowski Park Narodowy. Tym razem współorganizatorem rajdu był Urząd Gminy Jerzmanowice-Przeginia i Gimnazjum w Jerzmanowicach.
W tym roku na punkcie startowym na Parkingu na Złotej Górze stawiło się 28 drużyn z 6. szkół. Jako pierwsze na starcie pojawiły się drużyny z Gimnazjum w Białym Kościele. Wszystkich uczestników w Parku przywitała piękna, jesienna aura, co od razu wpłynęło na dobry humor konkursowiczów. Punkt startowy był również pierwszym punktem kontrolnym, każda drużyna otrzymała zestaw 18 pytań testowych z przyrody i historii Ojcowskiego Parku Narodowego i okolic. Po wypełnieniu kart uczestnicy przeszli szlakiem czarnym do ruin zamku kazimierzowskiego. Kolejnym zadaniem w konkursie, na drugim punkcie kontrolnym, było rozpoznawanie obiektów z terenu OPN na podstawie fragmentów fotografii OPN. Trzeci punkt znajdował się tradycyjnie w pobliżu Hotelu pod Łokietkiem, w którym znajduje się Centrum Edukacyjno-Muzealne. Zadaniem uczniów było rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów występujących w Parku na podstawie ulistnionych pędów. W tym roku ta część konkursu nie sprawiła większych problemów, uczniowie dobrze radzili sobie z polskimi nazwami gatunków, a drużyna „Bajeczne Brzozy” z gimnazjum w Białym Kościele wykazała się nawet znajomością nazw łacińskich! Ostatni punkt kontrolny znajdował się przy Bramie Krakowskiej. Punkty można było zdobyć po prawidłowym rozpoznaniu gatunków zwierząt na zdjęciach. Po odpowiedzi na wszystkie konkursowe pytania uczestnicy udali się szlakiem niebieskim, przez Bramę Krakowską i Wąwóz Ciasne Skałki do Czajowic i dalej pod Jaskinię Nietoperzową, gdzie odbyło się zakończenie rajdu.


Na miejscu na wszystkich czekały już smaczne kiełbaski i gorąca herbata, ufundowane przez Urząd Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Obsługą grilla zajął się Pan Karol Papisz, któremu z pomocą pospieszyła Pani Teresa Sieradzka z Gimnazjum w Jerzmanowicach. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Panów: Zygmunta i Piotra Ferdków wszyscy uczestnicy, w oczekiwaniu na wyniki, mieli możliwość zwiedzenia Jaskini Nietoperzowej. Czas ogłoszenia zwycięzców umilił też występ muzyczno-wokalny uczennic Gimnazjum w Białym Kościele, które pokonały z gitarą całą trasę tegorocznego rajdu.
W konkursie można było zdobyć maksymalnie 45 pkt. Zwycięska drużyna „Morświny” z Gimnazjum w Skale zdobyła ich aż 44! Drugie miejsce zajęła drużyna „Chłopy z Mazur” z tej samej szkoły (43 pkt.). O trzecie miejsce w konkursie walczyły w dogrywce drużyny: „Bajeczne Brzozy” z Gimnazjum w Białym Kościele oraz „Makowe Panienki” ze Skały. Obie drużyny uzyskały w konkursie po 42 pkt. Ostatecznie na podium znalazła się drużyna ze Skały. W rywalizacji szkół pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum w Skale, drugie przypadło Gimnazjum w Białym Kościele, a trzecie Gimnazjum w Suchej. Nagrody i puchary wręczył dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego, Pan mgr inż. Rudolf Suchanek.


Dyrekcja i pracownicy Ojcowskiego Parku Narodowego składają serdeczne podziękowania współorganizatorom rajdu: Urzędowi Gminy Jerzmanowice-Przeginia, dyrekcji i pracownikom Gimnazjum w Jerzmanowicach, Panom: Zygmuntowi i Piotrowi Ferdkom, nauczycielom i opiekunom grup oraz samym uczestnikom. Zapraszamy za rok na kolejny, tym razem  jubileuszowy X Rajd Neandertala!

WYNIKI KONKURSU

Konkurs drużynowy:
I miejsce (44 pkt.)  – „Morświny” z Gimnazjum w Skale (klasa III a)

1. Julia Piotrowska
2. Kasia Morawska
3. Aleksandra Pawlik
4. Aleksandra Bieńskowska

II miejsce (43 pkt.) – „Chłopy z Mazur” z Gimnazjum w Skale
1. Karolina Poręba
2. Katarzyna Kasprzyk
3. Anna Opalska
4. Wiktoria Płonka

III miejsce (42 pkt., po dogrywce) – „Makowe Panienki” z Gimnazjum w Skale
1. Natalia Gądek
2. Monika Michalska
3. Dominika Cyganek
4. Jakub Kalita

IV miejsce (42 pkt., po dogrywce) – „Bajeczne Brzozy” z Gimnazjum w Białym Kościele
1. Justyna Brzyska (kl. I a)
2. Justyna Windys  (kl. II b)
3. Magdalena Brandys (kl. II b)
4. Kinga Windys (kl. II b)

Konkurs w rywalizacji szkół (wyniki trzech najlepszych drużyn ze szkoły):

I miejsce – Gimnazjum w Skale (129 pkt.)
II miejsce – Gimnazjum w Białym Kościele (118 pkt.)
III miejsce – Gimnazjum w Suchej (112 pkt.)