Dane kontaktowe

Ojców 9, 32-045 Sułoszowa
tel:
+48 12 389 20 05
e-mail:
opnar@pro.onet.pl
  • język migowy
  • BIP

Aktualności

Jesteś na: Ogólne / Aktualności

43. Ojcowska Złota Jesień – podsumowanie

| 2011-10-11

W dniu 7. października 2011 uczniowie ośmiu szkół średnich z południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej spotkali się na Ojcowskiej Złotej Jesieni – rajdzie z konkursem, organizowanym już po raz 43. W sumie na starcie stawiło się aż 56 drużyn!

Punkt startowy, gdzie drużyny pobierały karty startowe, znajdował się pod Jaskinią Nietoperzową. Pierwsze drużyny z XVI LO w Krakowie zjawiły się tam już po godzinie 8. Tu na uczestników czekało także 18. pytań testowych z przyrody i historii OPN i okolic, które, razem z rozpoznawaniem drzew i krzewów, sprawiły w tym roku chyba najwięcej trudności. Uczniowie mieli okazje również zwiedzić Jaskinię Nietoperzowa, po której oprowadzali Panowie: Piotr i Zygmunt Ferdek. Opiekunowie otrzymali także mapki z zaznaczoną trasa przejścia. Prowadziła ona szlakiem niebieskim przez Czajowice, Wąwóz Ciasne Skałki, Bramę Krakowską do centrum Ojcowa i dalej na pole namiotowe na Złotej Górze. Niestety, po wielu dniach ciepłej, jesiennej pogody, w dzień rajdu padał deszcz a temperatura znacznie spadła. Nie przeszkodziło to jednak drużynom dzielnie pokonać całą trasę.

Drugi punkt startowy znajdował się przy Bramie Krakowskiej. Tu uczestnicy rozpoznawali na fragmentach fotografii wybrane obiekty z terenu Ojcowskiego Parku Narodowego. Następnie udali się dnem Doliny Prądnika w stronę trzeciego punktu kontrolnego, usytuowanego w Parku Zamkowym, w pobliżu Hotelu Pod Łokietkiem, mieszczącego Centrum Edukacyjno-Muzealne OPN. Tradycyjnie rozpoznawanie gatunków na podstawie ulistnionych pędów sprawiło sporo problemów, choć niektóre grupy bezbłędnie je oznaczyły i podały także prawidłową nazwę łacińską. Uczestnicy po udzieleniu odpowiedzi mieli okazję zwiedzić ekspozycję przyrodniczą w CE-M oraz rozgrzać się gorącą herbatą w Ośrodku Edukacyjno-
Dydaktycznym. Ostatni punkt kontrolny znajdował się na ruinach zamku kazimierzowskiego w Ojcowie. Można było zdobyć na nim aż 18 pkt za prawidłowe rozpoznanie gatunków zwierząt i roślin na zdjęciach (należało podać polską i łacińską nazwę).

Zakończenie konkursu odbyło się na polu na namiotowym na Złotej Górze, gdzie przy ognisku uczniowie piekli kiełbaski i rozgrzewali się po niełatwym marszu. Z niecierpliwością oczekiwali tez na wyniki konkursu. W tym roku do rozstrzygnięcia nie potrzebna była dogrywka. Po podsumowaniu okazało się, że pierwsze miejsce zdobyła drużyna „Gacki” z VI LO w Krzeszowicach (kl. II d) z 45 pkt., drugie miejsce (43 pkt.) zajęła drużyna „Poziomki” z VIII LO w Krakowie (kl. II a), a trzecie „Narybek Miętusa” z VI LO w Krakowie (kl. II b) z 42. punktami. Tuż za podium znalazła się grupa „Trudus Piliaris” z VI LO, której do dogrywki zabrakło zaledwie 0,5 pkt. Drużyna ta otrzymała nagrody pocieszenia.

 W rywalizacji szkół punktacja trzech drużyn z najlepszym wynikiem z każdej szkoły przyniosła zwycięstwo VI LO z Krakowa (122,5 pkt), drugie miejsce zajęło VIII LO w Krakowie (120,5 pkt), a trzecie II LO z Olkusza z wynikiem 115 pkt. Zaledwie jeden punkt mniej (114) uzyskało LO z Krzeszowic. Nagrody w postaci dyplomów i pluszowych maskotek, w rywalizacji drużyn, wręczył dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego, Pan mgr inż. Rudolf Suchanek. Zwycięskie szkoły otrzymały puchary, dyplomy i maskotki.


Dyrekcja i pracownicy Ojcowskiego Parku Narodowego składają serdeczne podziękowania nauczycielom i opiekunom grup oraz samym uczestnikom. Do zobaczenia za rok na 44. Ojcowskiej Złotej Jesieni!

WYNIKI KONKURSU

Konkurs drużynowy:
I miejsce (45 pkt.)  – „Gacki” z LO w Krzeszowicach (klasa II d)
1. Urszula Czapla
2. Daria Matyja
3. Gabriela Gaspar
4. Magdalena Domagalska

II miejsce (43 pkt.) – „Poziomki” z VIII LO w Krakowie (klasa II a)
1. Mateusz Jałocha
2. Elżbieta Kula
3. Michalina Borkowska
4. Kamila Tkaczyk

III miejsce (42 pkt.) – „Narybek Miętusa” z VI LO w Krakowie (klasa II b)
1. Magdalena Szydło
2. Kinga Gładysz
3. Grażyna Ziaja
4. Małgorzata Tomczyk

Konkurs w rywalizacji szkół (wyniki trzech najlepszych drużyn ze szkoły):

I miejsce – VI LO z Krakowa (122,5 pkt.)
II miejsce – VIII LO z Krakowa (120,5 pkt.)
III miejsce – II LO z Olkusza (115 pkt.)

Zdjęcia z rajdu można obejrzeć na stronie www.opn.org.pl